Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuálně-Návrat adaxe do přírody

10. 1. 2008
Koncem loňského roku zaznamenala pražská zoo svůj další reintrodukční úspěch, neboli úspěšný návrat konkrétního zvířete ohroženého druhu do oblasti jeho původního výskytu.
V tomto případě se jednalo o antilopu adax (Addax nasomaculatus). Zároveň je to historicky první reintrodukce antilopy ze Zoo Praha do africké přírody.

Samice adaxe (nar. 25. 9. 2005) byla převezena 5. prosince z Prahy do Lucemburku, následně pak letecky do Tunisu, kde byla vypuštěna do aklimatizační ohrady v národním parku Djebil v jižním Tunisu. Jednalo se o koordinovaný transport celkem 22 zvířat dvou druhů z Evropy a Severní Ameriky - kromě adaxů též přímorožců šavlorohých.

Všechna zvířata byla doopravena na letiště v Lucemburku a odtud jedním nákladním letadlem do Tunisu:
adax
3 samci a 5 samic z USA (z různých zoologických zahrad)
1 samec (Dvůr Králové) a 4 samice (Praha, Kolmarden, Stuttgartt, Hannover) - z Evropy vše do NP Djebil

přímorožec šavlorohý
3 samci a 4 samice z USA
2 samci z Evropy
vše do NP Dhougmes

Adaxové budou v Tunisu nejprve po několik měsíců v aklimatizační ohradě, až po tomto nezbytném kroku budou vypuštěni do volné přírody.

Stav Adaxů ve volné přírodě je v kritickém stavu. Ačkoliv původně žili na téměř celém území Sahary, dnes jediná životaschopná populace čítá 200 až 400 kusů na jižním okraji této pouště - na pomezí Nigeru a Čadu. Přímorožci šavlorozí jsou ve volné přírodě již zcela vyhubeni. V Tunisu byly oba tyto druhy pouštních antilop vyhubeny na začátku 20. století.
První reintrodukce z evropských zoo v Tunisu proběhla v roce 1985 v NP Bou Hedma, kde žilo v roce 2006 130 přímorožců a 50 adaxů.

Zoo Praha chová adaxe od roku 1979 a doposud se zde narodilo 78 mláďat.

Jak pražská zoo vyhlásila v tiskové zprávě v souvislosti ze zvýšením vstupného, právě na tyto reintrodukční účely je určena 1,- Kč z každé prodané vstupenky.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář